Svečana sjednica Gradskog vijeća povodom 6. aprila, Dana grada Sarajeva, počela je večeras u Vijećnici minutom šutnje i odavanjem počasti poginulim borcima i šehidima te civilnim žrtvama rata, koji su sebe utkali u odbranu grada Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Sjednicu je otvorio predsjedavajući Gradskog vijeća Igor Gavrić, koji je građanima Sarajeva i BiH čestitao rođendan grada, a gostima iz bratskih i prijateljskih gradova regije i svijeta predstavnicima svih nivoa vlasti u BiH i laureatima Šestoaprilske nagrade poželio dobrodošlicu.
– Dok drugi gradovi imaju svoje zaštitnike, patrone i svece, Sarajevo ima sudbinsku povezanost s ovim datumom. Šesti april je sudbonosan za ovaj grad – kazao je Gavrić.
Podsjetio je da je 6. aprila prije 26 godina 60.000 ljudi na Trgu BiH protestiralo i reklo ne, a to je rezultiralo sa 1.425 dana teške opsade, koja se završila pogibijom 11.500 sugrađana.
– To građansko ”ne” je rezultiralo najtužnijim ružičnjacima na svijetu – sarajevskim, u kojima je posađena 1.601 ruža, simbol poštovanja na njihovu nevinu žrtvu i kao opomena svima nama i svakom putniku namjerniku kolika je cijena ljudskog ludila i gluposti. Zbog toga je 50.000 sugrađana ranjeno, a 35.000 objekata je uništeno – naglasio je Gavrić.
Također je podsjetio da je na današnji dan prije 77 godina Sarajevo brutalno avionski bombardirano, a potom i okupirano od nacističko-fašističkih snaga, ali da 6. aprila prije 73 godine u Sarajevo dolazi sloboda, a ideja antifašizma je pobijedila i duboko se ukorijenila u sarajevske ulice i mahale.
Sarajevo postaje upravno, kulturno, naučno i ekonomsko središte u BiH.
– Na današnji dan prije nešto više od osam sati Sarajevo je ponovno dobilo svoj stari/novi simbol svoju žičaru, ponovno Trebević silazi u grad – naglasio je Gavrić te zahvalio bračnom paru Edmondu i Maji Oferman (Offermann) što su upalili inicijalnu iskru bez koje mi danas to ne bismo imali.
Ukazao je na predan rad Gradskog vijeća, koje je radilo i radi na kapitalnim projektima, usvojilo je jedan rebalans budžeta i jedan budžet, jednoglasno donosi odluke koje su od značaja za građane i državu.
Naveo je da Grad preuzima kolekciju ”Ars Aevi” i u fazi je registracija JU ”Ars Aevi”, kao preteče u izgradnji muzeja savremene umjetnosti.
Također je bilo i neuspjeha, kazao je Gavrić, izmjenom Ustava Kantona Sarajevo nisu uspjeli proširiti cjelovit teritorij grada, a nisu uspjeli ni inicirati donošenje zakona o glavnom gradu.
– Kako god, mi idemo dalje, predstoji nam organizacija EYOF-a 2019, izgradnja infrastrukturnih objekata na Trebeviću, biciklističke staze i zato budite sigurni da će Sarajeva biti, a sve drugo će proći – istakao je Gavrić na svečanoj sjednici Gradskog vijeća povodom 6. aprila, Dana grada Sarajeva.