Svjetsko turističko vijeće (WTTC) objavilo je nedavno da Bosna i Hercegovina snažno jača kapacitete i priliv u oblasti turizma. Tako je, prema izračunu WWTC-a, u prošloj godini izravni doprinos turizma iznosio 799,7 miliona, a za narednih deset godina trebao bi dostići 1,41 milijardu KM i predstavljat će 3,4 posto bruto društvenog proizvoda (BDP).
Neizmjerno važan
– Turizam je neizmjerno važan za ekonomski i socijalni razvoj svake zemlje i regije – dodaje ovoj analizi i federalna ministrica turizma Edita Đapo.
Ona ističe kako se ekonomski utjecaj turizma može osjetiti kroz ekonomski rast, povećanje zaposlenosti, porast domaćih i stranih investicija u ovom sektoru ili jednostavno kroz novac koji turisti ostavljaju u našoj zemlji.
– Socijalni aspekt ogleda se u tome da je ovo grana koja kroz kreiranje radnih mjesta smanjuje siromaštvo, jer omogućava brže uključivanje nezaposlenih, žena, mladih, kao i osoba s invaliditetom, u radnu snagu, što znači da njeguje razvoj cijelog društva. Također, turizam povećava toleranciju i razumijevanje između različitih naroda, tako da mi promoviramo naše kulturno naslijeđe, uvažavajući kulturu, potrebe i navike turista – dodaje Đapo.
Srdačni i ljubazni
Kad pitamo šta su naše najveće prednosti u turizmu, bez razmišljanja odgovara:
– Naši ljudi! U BiH žive srdačni, ljubazni, gostoprimljivi, duhoviti, kreativni ljudi koji znaju približiti naše običaje turistima, zainteresirati putnike i ugoditi im tako da svi požele ponovo doći u BiH.
A kad je riječ o najslabijoj tačci, to je, prije svega, putna infrastruktura.
– Povezanost naših aerodroma s evropskim centrima je nedovoljna, javni prijevoz u gradovima neredovan i neadekvatan, donedavno smo imali čak i redukcije vode u glavnom gradu – dodaje Đapo.
Inače, statistika pokazuje da je u BiH najviše turista iz Hrvatske i Srbije, a najduže ostaju gosti iz Turske i UAE.
Velika zainteresiranost za ulaganja
Ministrica Đapo ističe da je u ovom momentu najveći problem što FBiH nema strategiju za razvoj turizma i određenih lokaliteta od značaja za FBiH.
– Ministarstvo se ove godine odlučilo finansirati izradu strateškog dokumenta kako u funkciju ekonomskog razvoja staviti turističke destinacije pod zaštitom UNESCO-a. Ustanovili smo da je neophodno i podržati razvoj i obogaćivanje turističke infrastrukture kroz izgradnju zabavnih, tematskih i adrenalinskih parkova, jačati planinski i ruralni turizam. Postoji velika zainteresiranost za ulaganja u turizam – ističe ministrica turizma.