Premijer Kantona Sarajevo Mario Nenadić požalio se u razgovoru za Klix.ba kako se usljed pandemije koronavirusa osjeti manji priliv sredstava u budžet, najavivši rezove u kojima “nijedan resor neće biti pošteđen”.Nenadić je, osim toga, odgovarao na pitanja o aktivnostima Vlade Kantona Sarajevo tokom pandemije koronavirusa, o rastu broja nezaposlenih i spašavanju privrede, rebalansu budžeta, te o promjeni upravljačkih struktura i povjerenju u v. d. direktora Doma zdravlja Muhameda Ahmića.
Vladi Kantona Sarajevo spočitava se da nije adekvatno i pravovremeno reagovala na pandemiju koronavirusa, odnosno da je čekala odluke s viših nivoa vlasti iako kantoni imaju široke ovlasti. Jesu li ove kritike opravdane?
Na bih rekao da se “spočitava”, već da to Vladi KS spočitava SDP. Dakle, radi se o političkim i potpuno neutemeljenim optužbama. Ponekad imam utisak da je opoziciji krivo što je Bosna i Hercegovina, zajedničkim naporom svih nivoa vlasti, izbjegla italjanski scenario, pa nastoji prikazati situaciju maksimalno dramatičnom. Podaci o oboljelima ih najbolje demantuju.
Jedino što smo čekali jesu Rebalans budžeta FBiH i “korona zakon” na nivou Federacije pa da možemo ova dva dokumenta adekvatno dopuniti odlukama na nivou kantona. Sve dok nismo znali koliko će novca Kanton dobiti od Federacije, niti kakve će Federacija poduzeti mjere prema privredi nismo mogli uraditi naš dio posla. Bilo bi besmisleno da “dupliramo” mjere Federacije ili da pravimo rebelans bez da znamo koliko ćemo novca imati u budžetu. Mislim da je to prirodan redoslijed.
Zašto Skupština Kantona Sarajevo nije sazvala nijednu sjednicu?
Još prošle sedmice zakazana je sjednica Skupštine KS i ona će se održati u četvrtak.
Šta je sa rebalansom budžeta i kada će biti na dnevnom redu?
Rebalans je u pripremi. Već sad se, nažalost, osjeti manji priliv sredstava u budžet. Bit će tu mnogih rezova i nijedan resor neće biti pošteđen. Sva oslobođena rebalansom sredstva ćemo usmjeriti u sanaciju privrede.
U Kantonu Sarajevo je sredinom aprila zabilježen veći broj nezaposlenih za 2.300 u odnosu na mjesec ranije. Da li je Vlada KS pokušala spasiti privredu i podržati poslodavce, odnosno radnike?
Podsjetit ću vas da smo među prvim kantonima poduzeli konkretne korake. Još prije dvije sedmice raspisali smo javni poziv za dodjelu budžetskih sredstava za isplatu dijela plaće za mart. Radi se o kratkoročnoj mjeri podrške privrednicima sa područja KS. Maksimalno smo pojednostavili proceduru da ne izlažemo zdravlje aplikanata nepotrebim opasnostima.
Na sjednici Skupštine u četvrtak razmatrat ćemo i prijedlog srednjoročnih mjera za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica pandemije. Privredu ćemo podržati kroz povoljne kredite i dodatna sredstva dobijena preraspodjelom budžeta i promjenom svrhe korištenja namjenskih sredstava, što će nam omogućiti federalni zakon. U planu je oslobađanje privrednika od određenih naknada i zakupnina. Tu su i određene mjere za spas turizma i poljoprivrede. O detaljima ćemo govoriti tokom same sjednice, sad mogu reći da smo prošle sedmice za naše prijedloge dobili podršku Ekonomsko-socijalnog vijeća KS.
Opozicija potencira da Vlada Kantona Sarajevo primjenjuje krilaticu “život ne smije stati” tako što tokom pandemije koronavirusa mijenja upravljačke strukture u brojnim ustanovama i preduzećima. Šta je Vaš odgovor?
Ako je uprava nekog preduzeća nesposobna, onda ja ne vidim razloga da se takvu upravu ne smijeni. Pogotovo sad ne smijemo nikome gledati kroz prste. Sve kantonalne institucije i preduzeća moraju biti na visini povjernih im zadataka.
Je li imenovanje Muhameda Ahmića na čelnu poziciju Doma zdravlja Kantona Sarajevo svojevrsna zahvalnica BOSS-u zbog rušenja prethodne Vlade Kantona Sarajevo?
Ne može biti govora o nikakvim zahvalnicama u sektoru zdravstva, pogotovo u ovom periodu.
Imate li povjerenja u Muhameda Ahmića da će adekvatno odgovoriti na svoje obaveze tokom pandemije koronavirusa?