Zastupnik Saveza za bolju budućnost BiH u Federalnom parlamentu Adis Arapović prezentirao je javnosti izvještaj o svome parlamentarnom radu otkako je prije godinu postao član Predstavničkog doma Parlamenta FBiH. Njegovu Facebook objavu prenosimo u cjelosti:
Ovih dana navršilo se godinu dana od kako sam preuzeo mandat u Parlamentu Federacije BiH. Bez obzira što to nije propisana obaveza niti običaj, smatram da je podnošenje izvještaja za svaki javni posao prije svega moralna dužnost, a onda i profesionalna, patriotska, politička i ljudska obaveza prema građanima, prema komšijama, prema prijateljima i svima kojima je stalo do odgovornosti ljudi na javnim funkcijama.Kao neko ko prvi put obnaša javnu funkciju, smatram korisnim s građanima i prijateljima podijeliti nekoliko činjenica o vlastitom radu i nekoliko zapažanja o radu zakonodavne i izvršne vlasti u Federaciji BiH:
– Za godinu dana prisustvovao sam svakoj od 12 redovnih i vanrednih sjednica Predstavničkog doma, od početka do kraja, osim djelimično na jednoj zbog smrtnog slučaja u porodici.
– Za godinu dana pripremio sam 34 zastupnička pitanja, pokrenuo sedam zastupničkih inicijativa, uputio tri urgencije, te pripremio četiri zaključka koje je Predstavnički dom usvojio, te još dva koji će biti razmatrani na narednoj sjednici.
– Rezultati pobrojanih aktivnosti su slijedeći:- Zvanično sam pokrenuo incijativu da se adekvatnim propisima uspostavi registar i obilježe sva službena vozila u javnom sektoru na nivou Federacije BiH. Uskoro ćemo imati, nadam se pozitivno, očitovanje Vlade, a u narednih 60 dana ovaj posao može biti završen, dok ćemo uštede i društvenu korist tek mjeriti;
– Nakon nekoliko mojih urgencija i zastupničkih pitanja formirana je parlamentarna Komisija odgovorna za reviziju, kao jedno od najvažnijih radnih tijela Parlamenta FBiH, posebno u kontroli zakonitog i domaćinskog poslovanja cijelog javnog sektora u Federciji BiH;
– Nakon nekoliko mojih zastupničkih pitanja konačno su formirana i/ili popunjena sva radna tijela (komisije i odbori) Predstavničkog doma, čime će se podići i lakše mjeriti uloga, ali i odgovornost Parlamenta i zastupnika pojedinačno.
– Prihvatanjem Zaključka kojeg sam predložio Vladi i Predstavničkom domu, ubrzana je priprema i donošenja Zakona o psihološkoj djelatnosti, čije se usvajanje na Vladi očekuje u narednih 10 dana.
– Nakon nekoliko mojih zastupničkih pitanja i urgencija, u narednih par sedmica očekujemo usvajanje Zakona o informacionoj sigurnosti, kao izuzetno bitnog alata u zaštiti od internet kriminala i terora nad građanima, hakerskih upada u informacione sisteme javnih institucija i ozbiljne cyber agresije;
– Uz pomoć kolega iz Komisije odgovorne za reviziju spriječili smo onemogućavanje rada Ureda za reviziju nezakonitim postupanjem direktora Finansijsko-informatičke agencije (FIA), čiji su neprihvatljivi postupci, samovolja i privatizacija javne institucije već dobili adekvatne kvalifikacije u Parlamentu, a Vladi je nedvosmisleno signalizirano da institucije oslobodi ovakvih pojedinaca i ponašanja;
– Ubrazna je priprema i postignuto konačno objavljivanje “Pravilnika o specijalizacijama iz kliničke psihologije”, u Službenim novinama FBiH;- Na narednoj sjednici pokrenut ću inicijativu za donošenje novog Zakona o državnj službi, s obzirom na uveliko izraženu potrebu za efikasnijom, profesionlanijom i depolitiziranom javnom upravom.Nekoliko zapažanja o radu Parlamenta:
– Na sjednicama Zastupničkog doma u pravilu redovno ne prisustvuje 10-15 zastupnika, neki ne dolaze nikako, neki se pojavljuju samo na početku, a neki na probranim tačkama dnevnog reda. Pri kraju svake sjednice, jedva da ima i 50-ak prisutnih, od 98 obaveznih;
– U pravilu, tek trećina zastupnika učestvuje u parlamentarnom životu, bilo kakvom aktivnošću;- Opozicija, iako neodređena, jeste mnogo aktivnija u diskusijama, predlaganju zakonodavnih projekata i amandmana na vladine materijale, ali, iskreno, više od pola toga napora služi za samopromociju pojedinaca, bez iskrene namjere da neko rješenje bude usvojeno, jer je demagogija konflikta valjda isplativija od riješenih problema.
– Pozicija, odnosno parlamentarna većina, iako neodređena, tiho ali sigurno postiže prohodnost najvažnijih odluka u Predstavničkom domu. Parlamentarnom većinom upravlja Vlada, odnosno vrhovi političkih stranaka, pa je većina diskusija, prijedloga ili galame iz vladajućih klupa ustvari u startu obesmišljena, jer ne odražava zalaganje za ideje, principe i rješenja, već za očuvanje stečenih pozicija.
– Prosječna plata zastupnika je oko 2.700KM, plus paušal 660KM, plus topli obrok 190KM. Tolika su i moja primanja. Mislim da je to previše za posao i društvenu ulogu federalnog zastupnika. Na ovo neki od zastupika imaju i dodatna primanja po osnovu članstva u kolegiju, naknade za “odvojeni život”, za telefon, za putne troškove, neke plaćene komisije, itd. Milslim da ima zastupnika koji mjesečno naplate blizu 5.000KM! Isto tako, mislim da polovina zastupnika nije opravdala svoju ulogu, pa bi bilo dobro da svako, barem radi obraza, podnese izvještaj!?
Na kraju, mnogo je važno znati da nismo svi u Parlamentu, u politici, u javnom poslu isti. Nismo jednako vrijedni, ovlašteni, odgovorni, obrazovani, pošteni. Niti smo isto plaćeni. Živim za dan kada će se cijeniti i nagrađivati uspjeh, rad, znanje, a ne pozicija, veze, demagogija, promocija…