Ako uzmemo u obzir činjenicu da je prošle godine rođeno tek dvadesetero hrvatske djece u manjem bh. entitetu, jasno je gdje se Hrvati u RS-u nalaze danas. Nažalost, broj Bošnjaka je iz godine u godinu sve manji, jer povratnici ponovo napuštaju svoje domove i odlaze s kartom u jednom pravcu. Najveći razlog što povratnici ponovo napuštaju svoje kućne pragove je ekonomija, povratnici teško dolaze do zaposlenja i u ovom kontekstu se malo radi, a upravo je ekonomija ključ opstanka povratnika.
Svjedoci smo raznih oblika diskriminacije prema stanovništvu koje ne pripada srpskoj etničkoj grupi. Na koji način se namjeravate boriti protiv te diskriminacije?
Nažalost, diskirminicija je nešto na što smo mi na kućnim pragovima navikli. Paradoksalno je da je dozvoljen bosanski jezik u Kozarcu, a u Prijedoru nije. U takvim tragikomičnim situacijama se mi konstantno nalazimo. Mislim da se bošnjačka politika radiklano mora mijenjati i mi moramo postati faktor koji će biti uključen u procese. Bošnjaci danas nisu uključeni u mnoge procese u manjem bh. entitetu iz razloga što su mnogi političari iz Sarajeva gradili patriotsku priču upravo preko naših leđa, onda su ti isti virtuelni patrioti po pravilu nama okrenuli leđa i zaboravili nas. Te se prakse moraju mijenjati i mi povratnici koji živimo kod svoje kuće moramo uzeti svoju sudbinu u svoje ruke.
Jeste li zadovoljni onim što je urađeno u aktuelnom mandatu potpredsjednika RS Ramiza Salkića (SDA)?
Mislim da je aktuelni potpredsjednik morao više raditi na ekonomiji, odnosno zapošljavanju povratnika. Dakle, trebalo se raditi više na otvaranju radnih mjesta. Žalosno je da jedna Turska, koju smatramo bratskom državom, u Nišu otvori fabriku i zaposli 8.000 hiljada radnika. To nam jasno pokazuje šta su prioriteti. Ovim brojem radnih mjesta pitanje povratnika bi bilo riješeno, ali više nego očigledno je da mi nismo prioritet i da Srbija ima prioritet ispred nas povratnika.
Može li se sarađivati s Dodikovim SNSD-om?
Milorad Dodik je očigledno neizbježna tema svih razgovora, on nažalost uspijeva svih ovih godina ostati u samoj žiži javnosti. Međutim oni koji najviše krirtikuju samog Dodika na terenu odlično sarađuju s njim, odnosno SNSD-om. To su dokazali spašavanjem Dodika u kafani pored Sarajeva kada je usaglašen mehanizam koordinacije, odnosno tranša MMF-a koja je u tom trenutku bila slamka spasa za Dodika.
Također u Srebrenici, mjestu genocida, najveće rane bošnjaka, SDA i SNSD čine većinu i nažalost određene bošnjačke opcije čekaju u redu da u uđu u vlast sa SNSD-om, a svoju politiku grade na blaćenju Dodika, odnosno SNSD-a. A svjedoci smo da isti negiraju genocid u Srebrenici. Međutim, u svakom slučaju Milorad Dodik je legitiman izbor srpskog naroda i mi to moramo prihvatiti, ako prihvatamo dejtonsku BiH. Mislim da nije dobro lidere bilo kojeg naroda nazivati fašistama, to nas zasigurno neće povesti nigdje i ostat ćemo zarobljeni ružnom prošlošću koja je iza nas.
Šta konkretno građanima RS-a možete obećati da ćete uraditi ukoliko baš vama ukažu povjerenje?
Ja sam neko ko predstavlja novu generaciju političara i mislim da je vrijeme da mijenjamo sam pristup politici. Ja sam se vratio iz Danske u moju Banju Luku samo s jednim ciljem, a to je da živim uz svoj narod i da pomognem razvoju svoje domovine BiH. Ekonomija i zaposlenje bit će u fokusu mog rada i bazirat ću se upravo na stvaranje novih radnih mjesta.
S obzirom na to da sam dugo živio van BiH, imam veliku mrežu uspješnih prijatelja širom svijeta koji su voljni da investitiraju u BiH, odnosno manji bh. entitet. Želim da budem most koji će spajati bh. dijasporu s domovinom i sve ću uraditi da ovaj cilj i ostvarim. Posjedujem i državljanstvo Danske, a svjedoci smo da mladi svaki dan napuštaju BiH, međutim, moj je izbor moja domovina i sve ćemo uraditi da mijenjamo ovaj trend.