Radnici Termoelektrane Kakanj su 07. septembra- Dan Elektroprivrede BiH d.d. Sarajevo obilježili na najljepšim mogući način ozvaničivši najbolju poslijeratnu mjesečnu proizvodnju, koju su postigli u augustu ove godine. Tim povodom novinari portala “Naša riječ” razgovarali su sa Enverom Merdićem, generalnim direktorom Termoelektrane Kakanj.
Remontirana sva glavna postrojenja
NR: U kojem obimu je ostvarena proizvodnja električne energije u Termoelektrani Kakanj za prvih osam mjeseci ove godine i da li je to u skladu sa planiranim projekcijama?
MERDIĆ: Termoelektrana Kakanj je u prvih osam mjeseci ove godine proizvela 1.587.838 MWh električne energije, što je 95,20 procenata na nivou godine. Treba istaći da su u augustu imali najbolju poslijeratnu mjesečnu proizvodnju sa proizvedenih 283.029 MWh, odnosno 121,17 odsto u odnosu na plan. To je, dakle, maksimalna proizvodnja postignuta radom sva tri aktuelna bloka i sa njom se dosta možemo ponositi.
NR: Šta ste učinili na revitalizaciji proizvodnih segmenata u proteklom periodu i kakvi su efekti?
MERDIĆ: Ovakvi dobri proizvodni rezultati su uslijedili nakon što smo u proteklom periodu izvršili remonte sva tri bloka koja su u radu – Bloka 5 (110 MW), zatim Blok 6 (110MW), Blok 7 (230 MW). Ovi rezultati pokazuju da oni mogu iznijeti drugo polugodište i pomoći nam u ostvarenju godišnjeg plana proizvodnje utvrđenih količina električne energije, kao što smo to uspjeli i prošle godine. U proteklom periodu izvršili smo vrlo važne poslove remonta i reparacije vitalnih dijelova kao što je vrlo bitan kotlovsko-cijevni sistem, te ostale remonte vezane za turbine, generatore i druge dijelove važne za rad svakog bloka. Remont je izveden u saradnji sa domaćim kompanijama, a za održavanje i remont visokosofisticirane opreme angažirali smo i međunardne stručnjake. Nakon remonta, blokovi su pokazali siguran rad i nadamo se da će tako biti do kraja godine.
NR: Najavili ste velike investicije u narednom periodu. Jesu li među njima projekti toplifikacije područja do/i Sarajeva i izgradnje Bloka 8.
MERDIĆ: Kad je u pitanju investicioni ciklus TE Kakanj, hronološki posmatrano mi smo po termin planu već u realizaciji 120 miliona KM vrijednog investicionog ciklusa koji se odnosi na projekat odsumporavanja i denitrifikacije dimnih plinova na Bloku 7. Odluka je već potpisana od strane Nadzornog odbora i do kraja godine trebamo izvršiti izbor stručnog konsultanta koji će raditi na izradi glavnog projekta, a investicija bi po sistemu „Ključ u ruke“ trebala biti okončana do kraja 2022. godine. Paralelno sa ovim projektom može se raditi na projektu toplifikacije područja do/i Sarajeva. Smatramo da mi možemo tehnološki proizvesti dovoljne količine toplotne energije, a to bi se osiguralo kontinuiranim radom blokova i budući Blok 8 bi bio support sigurnosti zagrijavanja gradova do/i Sarajeva. U pitanju je državni projekat koji bi riješio mnoge dileme. Za TE Kakanj je direktno vezano 5.600 radnika, a realizacijom ove investicije bi osigurali rudarenje u ovom centralnom bazenu i proizvodnju električne energije. Već je dokazano da je toplifikacija područja do/i Sarajeva iz TE Kakanj isplativ projekat, a benefit ovog projekta je i u tome što bismo mi povečali elektroenergetsku efikasnost naših postrojenja. Razliku sredstava koje bi smo ostvarili boljom efikasnošću opet bismo mogli investirati u ekološke projekte.
Zenica još može dovesti grijanje iz TE Kakanj
NR: Da li ovaj projekat toplifikacija do/i Sarajeva isključuje mogućnost grijanja Zenice iz TE Kakanj?
MERDIĆ: Treba istaći da ovim projektima djelujemo strateški u smislu izgradnje energetske neovisnosti ovog dijela države, da ne budemo ovisno o plinu… U tom smislu važan je i projekat grijanja Zenice iz TE Kakanj, za kojeg jos prije 5-6 godina napravljen idejni projekat. Do sada je Zenica mogla imati kvalitetno i jeftinije grijanje iz TE Kakanj, a što je najbitnije bilo bi to stabilan sistem. Ipak, mi i danas, tehnički, toplotnom energijom možemo snadbijevati i Zenicu i Sarajevo. Sa svega 15 MW toplotne energije mi danas osiguravamo zagrijavanje Kaknja, što je vrlo malo u odnosu na naše tehničke mogućnosti i kapacitete.
NR: Šta će izgradnja Bloka 8 značiti za TE Kakanj i Elektroprivredu BiH?
MERDIĆ: Termoelektrani Kakanj u narednom periodu slijede investicije vrijedne 1,5 milijardi KM. U pitanju je oko milijardu KM vrijedan projekat iz grdnje Bloka 8, te oko pola milijarde KM vrijedni projekti odsumporavanja i denirifikacije dimnih plinova i toplifikacije do/i Sarajeva. Po realizaciji ovih investicija imali bismo sigurnu proizvodnju za narednih 50 godina i to je pitanjesvih pitanja. Mi smo već pokrenuli priču oko Bloka 8 te već imamo neke ponude za revidovanje tehničke dokumentacije i sad se treba odrediti snaga termobloka, a na to će se najviše uticati eksploatacione rezerve uglja koje se nalaze u našim bazenima. Na osnovu tih baznih količina uglja mi možemo raditi zamjenski Blok 8 koji će zamijeniti blokove 5 i 6, te će biti radni blok u odnosu na Blok 7 koji će se koristiti kao rezerva.
NR: U tom smislu kako je trenutno stanje sa zalihama uglja na depoima?
MERDIĆ: Ovih dana mi trošimo 9.000 tona uglja i nemamo baš redovan priliv proiciranih količina uglja od dobavljača. Ipak, tokom remonta smo uspjeli deponovati određene količine tako da trenutno imamo deponovano oko 210.000 hiljada uglja, za što se nadamo da će uz redovni priliv omogućiti da godinu završimo bez poteškoća i potresa kad je u pitanju snadbjevanje ugljem.
NR: Kako TE Kakanj potvrđuje svoju društvenu odgovornost ?
MERDIĆ: Termoelektrana je društveno odgovorna kompanija i mi prema lokalnoj zajednici ispunjavamo sve zakonske i obaveze iz ugovora o prijateljskom okruženju. Također, ispunjavamo sve obaveze i prema Fondu za zaštitu okoliša te smo po tome osnovu uplatili 3.950.000KM, a to će se povratom prema kantonu i općini vratiti lokalnoj zajednici. Osim toga pored ispunjavanja ovih zakonskih obaveza mi kao dobre komšije nastojimo podržati razne sportske klubove i udruženja iz lokalne zajednice, a one čijim zahtjevima ne možemo udovoljiti uputimo na upravu Elektroprivrede BiH.
Razgovarao: E.Bašić