Nakon što su sindikati zdravstva prije nekoliko dana održali štrajk upozorenja, zahtijevajući od Vlade KS povećanja plaća i poštivanje ranije potpisanih kolektivnih ugovora, Ministarstvo zdravstva, sa Zilhom Ademaj (SBB) na čelu, poduzelo je prve korake kako bi se ispunili svi realni zahtjevi Sindikata doktora medicine i stomatologije i Sindikata radnika u zdravstvu koji su i organizirali polusatni štrajk upozorenja.
Kolektivni ugovor
Prema riječima ministrice Ademaj, najveći problem je taj što sindikati imaju različite zahtjeve koje je teško ispuniti bez njihovog dogovora.
– Predstavnici Sindikata radnika u zdravstvu traže povećanje plaća, ali i smanjenje razlike u plaćama između medicinskih sestara i doktora, do koje je došlo potpisivanjem kolektivnog ugovora s doktorima medicine i stomatologije za ovu godinu – kazala je Ademaj.
Ona je istakla kako je do sada bilo teško postići dogovor, ali ipak vjeruje da će naći zajednički jezik.
– Budući da u dosadašnjim pregovorima s oba sindikata nije u potpunosti postignuta saglasnost, Vlada je donijela odluku da imenuje mirovno vijeće i za jedan i za drugi sindikat, kako bi krenuli u postupak mirenja. Vjerujem da će se u postupku mirenja naći kompromis i da će se što prije promijeniti kolektivni ugovori kako bi ih počeli primjenjivati do isteka roka važenja postojećih ugovora u novembru – rekla je Ademaj.
Mirovno vijeće
Ministrica kaže da nezadovoljnim medicinarima neće davati lažna obećanja.
– Nije pošteno davati obećanja koja se neće moći ispoštovati. To bi bilo nekorektno prema svim radnicima u zdravstvu, da im se nakon nekog perioda odobrena prava ukidaju – istakla je ona.
Što se tiče mirovnog vijeća, Ademaj kaže da u njegovom radu neće učestvovati, ali da će sa sindikalistima pokušati razgovarati.
– Ministarstvo je osiguralo još 4.250.000 KM namijenjenih za povećanje plaća u zdravstvu do kraja ove godine. Ali, ako se nađe prostora za eventualne preraspodjele u postojećem finansijskom planu Zavoda zdravstvenog osiguranja, nemam ništa protiv da se usmjere i na povećanje plaća. Ključ ipak leži u Zavodu, jer oni izdvajaju sredstva za plaće i finansiranje cjelokupnog zdravstva – dodala je Ademaj.
Štrajk ništa ne donosi
– Prostora za povećanja plaća ima, ali treba se naći neka razumna mjera kako ne bismo došli u situaciju da to građani negativno osjete na dobivanju zdravstvene usluge. Pacijenti ne smiju trpjeti ništa, jer zdravstveni sistem i postoji kako bi bio njima na usluzi. Potrebno je da osiguramo jedan stalni trend povećanja u skladu sa sredstvima koja imamo. U tom pogledu podržavam sindikate i očekujem neko kompromisno rješenje. Moramo znati da nam štrajk ništa ne donosi, a najviše ispaštaju građani, odnosno pacijenti – dodala je Ademaj.