Damir Arnaut, poslanik SBB-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH i nekadašnji član pravnog tima Ejupa Ganića, ratnog člana Predsjedništva BiH, komentirao je za “Avaz” navode koje je o ovom slučaju iznio bivši tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević.
Podsjetimo Vukčević je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE) prvi put govorio detaljno o tome zašto Ejup Ganić iz Velike Britanije, gdje je uhapšen 2010. godine prema potjernici iz Srbije, nije i izručen srbijanskim vlastima.
Kazao je da je do takvog ishoda došlo najviše zahvaljujući SMS porukama koje je Arnaut, kao tadašnji savjetnik bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, iščitao pred sudom u Londonu. Zbog toga je, naveo je on, proces protiv Ganića okarakteriziran kao politički motiviran. Uprkos tome, Vukčević tvrdi da na njega u to vrijeme nije bilo političkog utjecaja.
– Arnaut pokazuje sudu SMS prepisku s jednim visokim našim funkcionerom. Iz teksta se vidi da naš funkcioner traži od Arnauta da se podrži rezolucija koja je donesena u našem parlamentu o Srebrenici, a zauzvrat će oni izvršiti pritisak na mene da se složim oko toga da se Ejup Ganić brani sa slobode, da se pusti iz Engleske. Kada je to sudija vidio, odmah je u tome prepoznao političku motivaciju. Tako smo izgubili taj predmet – prisjetio se je, između ostalog, Vukčević.
Arnaut, komentirajući za “Avaz” Vukčevićeve navode, kaže da su oni tačni, ali i nepotpuni.
– Presudom na koju se Vukčević nije žalio i pravosuđe, gdje se ubraja Tužilaštvo na čijem je on bio čelu, opisano je kao politički motivirano. Tadićevi (Boris, bivši predsjednik Srbije, op. a.) ljudi s kojima sam tada pregovarao su mi rekli da je i Vukčević bio u toku posredstvom tadašnje ministrice pravde Snežane Malović. Indikativno je i da Vukčević ranije nije bio ovako otvoren o razlozima poraza Srbije, tako da se možda dodvorava novoj gardi. Činjenica je, međutim, da ta nova garda nije ništa sposobnija od Tadića, samo što sada u Predsjedništvu BiH nema ko da kvalitetno štiti interese BiH, a što dokazuje i debakl s revizijom presude po tužbi BiH protiv Srbije – kaže Arnaut.
Arnaut podsjeća i zašto je oslobađajuća presuda Ganiću važna ne samo za ratnog člana Predsjedništva lično nego i za državu BiH.
– Mi smo tada Srbiju nadigrali u svakoj fazi postupka. Od puštanja Ganića iz pritvora, preko dokazivanja da je u Dobrovoljačkoj poginulo sedam, a ne 42 vojnika bivše JNA. Veoma je važno da smo ishodili i priznanje Srbije da je u BiH učestvovala u međunarodnom oružanom sukobu, do tog dokazivanja političke motivacije u samom postupku – kaže Arnaut.