Povodom reakcije SDA jučer se oglasio poznati mostarski advokat Faruk Ćupina koji potpuno demantira navode iz saopćenja mostarske organizacije te stranke.
U saopćenju se navodi da je pravosnažnim i izvršnim Rješenjem Grada Mostara od 24. septembra, 2004. godine godine odobreno investitoru Faruku Ćupini iz Mostara upotreba rekonstruisanog i nadzidanog stambeno-poslovnog objekta izgrađenog na građevinskom zemljištu a prema odobrenju za građenje izdatom u Odjelu za urbanizam Grada Mostara 28. marta, 2001. godine.
Odgovornost SDA
– Ujedno ističem da su lokalni izbori za Gradsko vijeće Grada Mostara i gradonačelnika održani 05. oktobra 2008. goodine, stoga je zlonamjerna i neistinita tvrdnja o povezanosti toka održanih lokalnih izbora 2008. godine sa navodnom legalizacijom objekta apoteke. Za poslovni objekat apoteke je postojalo odobrenje za građenje još 2001. godine, a pravosnažno i izvršno rješenje za upotrebu objekta je doneseno dana 24.09.2004. godine, odnosno punih 48 mjeseci prije održavanja lokalnih izbora u Mostaru u oktobru 2008. godine – navodi Ćupina u svojoj reakciji.
Iz prethodno navedenih činjenica, dalje navodi Ćupina, racionalno je nemoguće dovesti u kauzacijsku vezu ova dva procesa, obzirom da je vlasništvo i izgradnja predmetnog objekta izvršena nekoliko godina prije održavanja samih izbora, i to u skladu sa pozitivnim propisima.
– Koristim priliku da podsjetim na proces izbora gradonačelnika Grada Mostara nakon održanih lokalnih izbora u Gradu Mostaru 5. oktobra 2008. godine, koji je trajao nevjerovatnih 14 mjeseci. Nakon niza neusješnih pregovara, kao i nastojanja vijećnika Gradskog vijeća Grada Mostara da javnim glasanjem izaberu gradonačelnika, proces je konačno i okončan krajem 2009. godine, kada je putem tajnog glasanja aktuelnih vijećnika na poziciju gradonačelnika Grada Mostara izabran Ljubo Bešlić. Ovdje napominjem da najveću odgovornost za poraz u Gradskom vijeću snosi sama SDA, odnosno njeno najuže mostarsko rukovodstvo, ali i centrala stranke – kaže Ćupina.
Dalje, ističe da je „zavrtanje ruku“ od strane centrale SDA o načinu glasanja, pojedinim vijećnicima ponovljeno i prilikom glasanja 2009. godine, kao što je to i učinjeno i 2004. godine, o čemu postoje jasni, pisani i materijalni dokazi.
Kriminalne radnje
– Međutim, spinovanje o toku i načinu tajnog glasanja je rezultat nemoći, lažnog i neargumentovanog optuživanja od strane SDA pojedninaca, uključujući i mene, i to upravo nakon mog neopozivog istupanja iz stranke SDA koje se desilo u septembru 2012. godine. Moj angažman kao Predsjednika Kluba Bošnjaka u Gradskom vijeću Grada Mostara je bio krajnje časan i čestit poziv uz napomenu da sam lično podnio šest krivičnih prijava protiv gradonačelnika Bešlića zbog nezakonitih i kriminalnih radnji. Nažalost, zahvaljujući dogovorima političkih oligarha i vrhuški u Sarajevu i Mostaru, te njihovog uticaja na pravosuđe, ovi postupci ni do danas nisu okončani – kaže između ostalog Ćupina.