Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti šehidima i poginulim borcima Armije RBiH, koji su u periodu od 17. do 21. juna 1992. godine poginuli braneći Dobrinju, Aerodromsko Naselje i naselja C-5 od agresora, danas je obilježena 30. godišnjica bitke za odbranu ovog naselja.
Obilježavanje je upriličeno u sklopu Dana MZ „Dobrinja B“, koji se obilježava upravo na dan kada je Dobrinja odbranjena od agresora.
Nakon polaganja cvijeća pristupilo se odavanju počasti civilnim žrtvama rata, ubijenim u redu za vodu, te ispred harema džamije u Mahali i na Centralnom spomen-obilježju u naselju Dobrinja.
Među dobrinjskim gazijama bio je i rahmetli Senad Poturak Senči, “Zlatni ljiljan” koji je poginuo 19. juna 1992. godine braneći svoju Dobrinju, grad Sarajevo i domovinu.
Njegov sin Benjamin Poturak, kazao je da je ovo značajna 30. godišnjica za odbranu Dobrinje, Novog Grada, Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
- U mjesecu junu vodile su se najžešće borbe za odbranu Dobrinje. Da je u tom trenutku Dobrinja pala, sa sigurnošću mogu reći da bi palo i cijelo Sarajevo. Zaustavilo bi se snabdijevanje životnim namirnicama za naše građane. Poslije ovog polaganja, značajno je pomenuti da ćemo cvijeće položiti i civilnim žrtvama rata, koji su poginuli u redu za vodu’ – istakao je Poturak.
Denis Muminović, povjerenik Općinske organizacije SBB-a Novi Grad i predsjednik Udruženja Prve dobrinjske brigade istakao je da se na 30. godišnjicu od formiranja ove brigade prisjećaju boraca, koji su svoje živote dali za odbranu domovine.
– Ovo je bio veliki nijjet agresora, da odsiječe Dobrinju, te da spoji Ilidžu sa Lukavicom. Dobrinja je bila u njihovom okruženju 120 dana. Spriječili smo nakanu četnika. Cilj je bio da ovladaju ovim potezom, nažalost jedan dio su zauzeli, a još žalosnije da je jedan dio nas poginuo. Jedan dio civila su poubijali, silovali i odveli u logor na Kuli. Ovaj datum je stresan za nas Dobrinjce, jer su krenuli žestoko. Tog dana, tačnije 21. juna dosta naših boraca je poginulo – kazao je Muminović.
(novigradsarajevo.ba)