Mještani okupljeni oko inicijative “Jer nas se tiče” već mjesecima traže da se “Uborak”, kojeg zovu “deponija smrti”, zatvori, sanira i izmjesti na drugu lokaciju.
Pomor ribe
Nakon što su sa protesta 21. novembra poručili da od svojih zahtjeva neće odustati, javnost su izvijestili o pomoru ribe na ušću potoka Sušica, koji prolazi uz deponiju, u rijeku Neretvu. Na mjestu događaja bili su, podsjetimo, i federalni inspektori, čiji se rezultati nadzora i uzroka pomora ribe očekuju u narednim danima.
Ovo famozno odlagalište otpada u Mostaru, kojim upravlja Javno preduzeće “Deponija”, bila je tema posljednje sjednice Federalne vlade, na kojoj je prihvaćena informacija Federalnog ministarstva okoliša i turizma o trenutnom stanju poslovanja “Deponije”.
Kako nam je pojasnila Edita Đapo, federalna ministrica okoliša i turizma, preduzeće “Deponija” opet nije dostavilo svu potrebnu, zakonom propisanu dokumentaciju kako bi dobilo okolišnu dozvolu. Federalno ministarstvo okoliša i turizma, kako je navela Đapo, obustavilo je postupak i o tome izvijestilo Vladu FBiH.
– Vlada je dala preporuku Federalnoj inspekciji da, zbog javnog interesa, ne zatvara deponiju dok se ne riješe prethodna pitanja i dok se ne dobije sva potrebna dokumentacija. Imajući u vidu neodgovorno ponašanje direktora ovog javnog preduzeća, koji nije u stanju osigurati potrebne dozvole za rad “Deponije”, ali i zbog činjenice da je odbio prihvatiti grant sredstva Svjetske banke u iznosu od tri miliona KM za gradnju prečistača voda na deponiji, Vlada FBiH dala je preporuku gradonačelniku Ljubi Besliću da direktora deponije pozove na odgovornost – kazala nam je Đapo.
Pružanje pomoći
Naglasila je da je Ministarstvo na čijem je čelu, spremno pružiti svaku vrstu finansijske i stručne pomoći u rješavanju ovog problema.
Izvor: Avaz.ba