Zastupnik u Parlamentu BiH Mirsad Đonlagić podnio je prijedlog za izmjene Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH. Prema njegovim riječima, radi se o minimalnim izmjenama koje bi za početak trebale pokazati opredjeljenost države da se smanji politički uticaj u visokom obrazovanju.
– Stanje u visokom obrazovanju je haotično, postoje tri paralelna sistema koja se međusobno degradiraju, što značajno utiče na pad kvaliteta u ovoj oblasti koja bi za svaku državu trebala biti jedna od najznačajnijih. Teško je u sadašnjem političkom ambijentu napraviti značajan kvalitativni iskorak i zato sam predložio male intervencije da pokažemo kako postoji dobra volja da se konačno krene naprijed, kaže Đonlagić.
Prijedlog Mirsada Đonlagića se odnosi na utvrđivanje obaveze nižim nivoima vlasti da obezbijede povratne informacije o usklađenosti njihovih zakona sa državnim, te davanje ovlasti rektorskoj konferenciji da predlaže članove upravljačkih struktura u Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH.
-U posljednje vrijeme imate primjere Tuzle i Sarajeva koji su u potpunosti unakazili zakonodavni okvir prilagođavajući ga interesnim grupama. Nije kriva samo politika, već i akademici koji su zanemarii kvalitet obrazovanja na fakultetima zbog ambicija i borbe za lične interese. Time su samo otvorili prostor koji je politika iskoristila da ojača ionako već prisutan uticaj, smatra Đonlagić.
U prilog ovim tvrdnjama ide i odluka da bh. agencije za razvoj visokog obrazovanja nisu primljene za punopravne članice Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA). Razlog je podijeljen sistem za osiguranje kvaliteta visokog obrazovanja između državne agencije i nižih nivoa vlasti. Među preporukama je i davanje više neovisnosti za odlučivanje državnoj agenciji, ali i potreba snažnije finansijske podrške za zapošljavanje stručnjaka koji su joj potrebni.
-Ja se neću zaustaviti na ovome. Kad god budem imao priliku, ja ću predlagati sve širu promjenu zakona. Od kvaliteta obrazovanja umnogome zavisi i opstanak ljudi na ovim prostorima, a ko to ne shvata, ne treba se baviti politikom, zaključuje Đonlagić.