U Vladi FBiH Nermin Džindić (SBB) rukovodi jednim od najtežih resora. Mnoštvo firmi, rudari i hiljade radnika stalna su briga federalnog ministra energije, rudarstva i industrije. Kada ga pitaju koliko je dosad uradio da unaprijedi njihov svakodnevni život, on pokazuje brojke… Najprije uvezivanje staža. Dato je 45 miliona maraka za uvezivanje staža, zahvaljujući čemu je više od 10.000 ljudi otišlo u zasluženu penziju.
Zapošljavanje radnika
Također, u dvije godine pandemije za očuvanje radnih mjesta u industriji dato je 60 miliona maraka. U njegovom mandatu je samo u namjenskoj industriji zaposleno više od 2.000 novih ljudi, a ove godine njih 400. A to su samo neki od primjera koji pokazuju efekte Džindićevog rada.
– Temeljni cilj je briga za ljude i, naravno, razvoj i stvaranje okruženja u kojem će radnik moći zaraditi dovoljna primanja da normalno živi – poručuje Džindić.
To je i Vaša strategija za naredni period?
– To postižemo unapređenjem finansijske stabilnosti, uređenom industrijom, sigurnim radnim mjestima i povećanjem primanja, na čemu konstantno radimo. Naravno, očuvanje energetske nezavisnosti u vrhu je prioriteta.
Ostvareni rezultati u odnosu na, recimo, pokazatelje iz 2015. godine govore da je ne samo promijenjena klima za rad i napredak u cijeloj industriji već i da je povećana sigurnost radnika. Zatekli smo štrajkove i nesigurnost radnih mjesta, proizvodnju električne energije iz „nečistih“ izvora, siromašan promet u namjenskoj industriji. U ovom sektoru je, primjerice, promet sa 100 miliona KM godišnje u 2015. toliko narastao da u ovoj godini imamo potpisane ugovore u vrijednosti od 700 miliona maraka.
Kažu da je država jaka onoliko koliko joj je jaka namjenska odnosno vojna industrija…
– Plan je da do 2025. godišnji promet bude milijardu maraka!
A sektor energetike? U obnovljivim izvorima energije – energiji iz vjetra vode i sunca – u evropskom smo vrhu…
– Zabranili smo gradnju mini hidroelektrana i time spasili rijeke kao jedan od naših najvećih resursa, a generalno korištenje potencijala iz novih izvora energije povećali.
Dostigli smo nivo energetske nezavisnosti! Prvi put u FBiH proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora je viša od 50 posto. Imamo 753 nove solarne elektrane i 17 hidroelektrana. Za dvije godine planiramo taj procent podići na 60 posto. Također, u završnoj fazi je zakon koji će građanima omogućiti da na svoje objekte ugrađuju solare, a višak struje prodaju državi.
Više plaće rudarima
Kada će na red doći rudarski sektor?
– S obzirom na krucijalnu važnost, ostavili smo više vremena za studioznu analizu i ovaj sektor dolazi na red da se uredi do mjere kada ćemo reći da smo zadovoljni. Današnje stanje je mnogo bolje nego ranije. Počela je reorganizacija, potpisao sam da se svim rudarima plaće povećaju za 230 KM, a prvi put poslije deset godina povećana je cijena uglja za elektroprivrede kako bismo mogli povećati plaće rudarima. To su samo neke od mjera. Počeli smo uvezivati staž, što nam je bio veliki problem koji smo naslijedili. Radnici su počeli redovno ići u penziju.
Građani se uoči ove zime plaše energetske krize i poskupljenja. Kakav je Vaš plan?
– Uprkos tome što nas prepadaju raznim „crnim“ scenarijima, da podsjetim da mi ove godine nijedan dan nismo bili bez plina i struje. Plina ima. Iako su kriza i rat u Ukrajini, osigurane su dovoljne količine. Produžili smo mogućnost rada starih blokova u Kaknju i Tuzli da bismo imali dovoljno struje. Nelagodu nam i dalje stvara nepredvidivost stanja na tržištu zbog rata, ali na to ne možemo utjecati.
O zagađenosti zraka u Sarajevu
– Glavni grad BiH zaslužuje da diše i zimi. Sarajevo zaslužuje projekte koji će njegovim građanima omogućiti da se ne guše u smogu. Punom snagom radimo na kapitalnim projektima toplifikacije, centralnom spaljivanju otpada i proizvodnji i toplotne i električne energije, ali i projektima putne infrastrukture – kaže Džindić.
Obnovljeni terminali
Osigurao sam stabilno snabdijevanje FBiH naftnim derivatima, a prvi put nakon rata imamo stanje da su kopneni naftni terminali u FBiH obnovljeni – u Živinicama i Sarajevu, do kraja godine u Bihaću, a početkom iduće godine počinje obnova terminala u Mostaru. U Pločama je obnova već završena, rekao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije.