Skoro godinu nakon što je Predstavnički dom Parlamenta FBiH podržao zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje Dom naroda je ovaj zakon konačno stavio na dnevni red i o njemu bi se trebalo raspravljati na sjednici koja je zakazana za četvrtak.
Onkološki pacijenti
Zastupnik Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH i predsjednik Odbora za zdravstvo u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, prof. dr. Mirsad Kacila, koji je aktuelizirao ovo pitanje, za „Avaz“ je kazao da je BiH jedina zemlja koja nema zakon vezan za kontrolu duhanskih prerađevina.
– Zbog toga Odbor insistira na tome da se ovaj zakon donese, jer je veliki nered na tržištu duhana, u sivoj zoni i na javnim mjestima. Time bismo ispunili i jedan od zahtjeva koje je pred nas stavila Evropska unija, a ovaj zakon je i jedan od zahtjeva Svjetske zdravstvene organizacije iz 2009. godine. Njegovim usvajanjem dali bismo do znanja da se brinemo o zdravlju ljudi u našoj zemlji – naglasio je prof. dr. Kacila.
Nije svejedno
Kada je riječ o zdravstvenom aspektu, dodaje, zakon bi bio itekako koristan za najmlađe. Tu su i onkološki i srčani bolesnici, kojima bi dosta značilo da mogu boraviti u javnim prostorima gdje je zabranjeno pušenje.
– Na te ljude niko ne obraća pažnju. I svima ostalima koji ne žele udisati duhanski dim, a ima ih puno, usvajanjem ovog zakona omogućio bi se boravak u takvim prostorijama. Itekako poštujemo zakone u drugim zemljama kada tamo boravimo, a kada smo ovdje, kod kuće, onda nam je svejedno. Ne smije nam biti svejedno, trebamo se držati pravila koja će biti donesena – poručio je prof. dr. Kacila.
Ekonomija nije ugrožena
Prof. dr. Kacila naglašava kako se na vrlo neprofesionalan način pokušava spominjati ekonomija koja će navodno biti dovedena u pitanje ukoliko se zabrani pušenje u javnim prostorima.
– Ekonomija i ugostiteljstvo neće oslabiti uvođenjem ovog zakona. Svi mogu pogledati kako je ugostiteljima u drugim zemljama, gdje je ovaj zakon na snazi duže od 10 godina. Svi rade mnogo bolje nego što su radili prije. Ovo je nešto što se tiče ljudskih života i zdravlja građana – istakao je prof. dr. Kacila.