Da se pitaju državne institucije, Bosna i Hercegovina ne bi imala nijednu sportsku državnu selekciju ili organizaciju!
To je zaključak Mirsada Đonlagića nakon što je njegov Prijedlog zakona o dopunama Zakona o sportu u BiH dobio negativno mišljenje Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
– Komisija je zauzela stav da predloženi tekst nije u skladu s Ustavom BiH. S obzirom na to da takav stav ničim nisu obrazložili, ne preostaje mi ništa drugo nego da zaključim da bi interes i podrška države sportistima značili i djelovanje suprotno Ustavu.
Ovi nonsensi mogli bi se još analizirati, ali mislim da je ovim sve rečeno – kaže Đonlagić (SBB), poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, za kojeg je jednako porazno to što je Parlament podržao stav Komisije.
– To je poražavajuće, a najgore je što je takvim stavom zaključena rasprava i što više neće biti prilike da se raspravlja o ovom prijedlogu. Jednostavno, ne postoji želja da se riješi status sporta i ne postoji elementarno poznavanje ove problematike – kaže Đonlagić.
Kao čovjeka koji je više od pet decenija u košarci i jednog od rijetkih koji se bori da ovaj trofejni sport preživi na reprezentativnom nivou, Đonlagića brine to što su državne institucije uputile jasan signal državnim savezima da se ili snalaze kako znaju i umiju ili, jednostavno, ugase!
– Činjenica je da novca nema dovoljno, ali bi usvajanjem prijedloga koji sam podnio, sportisti koji predstavljaju BiH, odnosno Olimpijski komitet, savezi i uspješni pojedinci, barem simbolički, dobili adresu kojoj se mogu obratiti za podršku.
No, očito je da za mnoge u Parlamentu postoje značajnija pitanja od onoga što smatram prvorazrednim državnim interesom, a to je da se podrži veliki broj mladih i talentiranih ljudi koji kroz sport mogu iskazati svoje želje i potencijale – rekao je Đonlagić.
Porezne olakšice
Prema Đonlagićevom prijedlogu, Ministarstvo civilnih poslova bilo bi nadležno isključivo za sufinansiranje aktivnosti državnih saveza i uspješnih pojedinaca koji predstavljaju BiH na međunarodnoj sceni, a ne, kao sada, da za novac jednako konkuriraju savezi, klubovi, razna udruženja…
Također, pravnim i fizičkim licima koja investiraju u razvoj sporta, omogućile bi se porezne olakšice.