Ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić održao je konsultacije sa svim policijskim direktorima i komesarima u Bosni i Hercegovini.Na video konferenciji su učestvovali direktori Granične policije BiH, SIPA-e, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, Službe za poslove sa strancima, direktor FUP-a i direktor MUP-a Republike Srpske, šef policije Distrikta Brčko i deset kantonalnih komesara.
“Danas sam u ime Ministarstva sigurnosti BiH čestitao na izvanrednom poslu koji su sve naše policije, počevši od Granične policije BiH do kantonalnih i entitetskih policija, uradile da naša medicinska struka, pa i krizni štabovi dobiju vrijeme da se konsolidiraju, da nabave još više i bolje opreme i u svom segmentu odgovore na krizu, koja sada iz sigurnosnog prelazi u zdravstveni sektor”, kazao je Radončić.
Konstatovali smo jednu nespornu činjenicu da je BiH, a što su primjetili i naši inozemni partneri, dobro reagirala kada je kriza u pitanju, ne samo u sigurnosnom nego i u drugim segmentima pariranja koronavirusu.
“Poseban akcenat današnje videokonferencije je bio kako da virus ne uđe u naše policijske institucije i policijske stanice i šta će se raditi ukoliko se to dogodi. Sada imamo situaciju da su 72 policajca u samoizolaciji. Dogovoreni su praktični scenariji kako će određeni timovi, ukoliko virus uđe među policajce, preuzeti poslove drugih i kako će se određeni objekti mijenjati alternativno”, izjavio je
Također, naznačena je važnost da očuvamo stanje da virus nije ušao u migrantsku populaciju i migrantske centre, nastavio je, gdje imamo više od 6.500 ljudi.
“Zahvaljujući Službi za poslove sa strancima, koja sjajno radi svoj posao i trijažama koje obavlja, nije dozvoljeno da se pridošli migranti iz jednog kantona u drugi, pomiješaju i da tako poraste rizik od koronavirusa. Na nama je, odnosno IOM-u, Službi za poslove sa strancima i drugima koji rade s migrantima, da probamo da takvo stanje i očuvamo”, naveo je.
Kaže kako je upoznat kako su formirani i timovi za borbu protiv cyber kriminala i unošenjem panike među stanovništvom.
“Također, napravljeni su na državnom nivou i timovi za borbu protiv farmaceutskog kriminala i tu nam pomaže i Interpol. Vjerujem da ćemo ubrzo vidjeti i naše policajce sa zaštitnim vizirama. To su nabavile policijske ustanove od naših domaćih fabrika koje su počele da proizvode ta veoma važna sredstva za samozaštitu”, naveo je.
Misli da, u cijeloj situaciji, treba napomenuti da je primjećen trend pada krivičnih djela i saobraćajnih udesa, što je normalno.
“Ovom prilikom je konstatirano da će sve policijske strukture i dalje biti maksimalno odgovorne na svom, veoma važnom, poslu, da natjeramo ljude koji ne žele da poštuju odluke kriznih štabova, da to čine i da budu procesuirani. Ministarstvo sigurnosti BiH će, u skladu sa okvirnim Zakonom o zaštiti i spašavanju član 11, nastaviti da u punom kapacitetu koordinira sve ove poslove i o tome redovno informira javnost”, kazao je.